Zimą ubieraj dziecko na cebulkę

Chłodne, zimowe miesiące to okres, w którym panują odpowiednie warunki do szybkiego przenoszenia się różnych chorób i infekcji: wie o tym każdy rodzic, który z pewnością wielokrotnie borykał się z różnego rodzaju schorzeniami układu oddechowego, tak popularnymi wśród małych dzieci.

To dlatego tak ważna jest profilaktyka, która może znacząco wesprzeć układ odpornościowy oraz odpowiedni ubiór, który zapobiegnie wyziębieniom i przegrzaniom organizmów. Wiele rodziców zapomina jednak, że nie wystarczy ubrać dziecko ciepło: przegrzany organizm jest równie osłabiony co ten, który znalazł się pod wpływem dotkliwego zimna. Ważne jest by ubierać dziecko warstwowo, na tak zwaną „cebulkę”. Dzięki wielu różnym warstwom odzieży możemy dostosować nasz ubiór do obecnej temperatury i zapobiec sytuacji, w których zgrzany organizm nagle wystawiany jest na mróz w celu ochłodzenia.

Ubieraj dobrze dzieci

Najważniejszym elementem zimowego stroju dziecka jest dobrej jakości obuwie – to właśnie odpowiednie buty zapewniają izolację ciała od zimnej nawierzchni, śniegu i lodu. Należy pamiętać, że buty nie powinny przepuszczać wody, która w szybkim tempie może spowodować poważne odmrożenia dolnych kończyn. Równocześnie powinniśmy zwrócić uwagę na jakość materiału, który powinien przepuszczać powietrze w taki sposób, by zapobiec nadmiernej potliwości stóp, która może być równie niebezpieczna – szczególnie w przypadku zalania obuwia.

Natomiast w domu zakładamy ciepła skórzane kapcie danielki. Dziecięca energia i aktywność na świeżym powietrzu powinna iść w parze z odpowiednim zabezpieczeniem kluczowych dla zdrowia części ciała: grube, ciepłe rękawiczki pozwolą na zabawę w śniegu bez zgubnych efektów działania mrozu, szalik i czapka zabezpieczą głowę, szyję i uszy, które bardzo często ulegają wyziębieniu i mogą skutkować bolesnym zapaleniem. Choć zabawa na świeżym powietrzu jest szczególnie ważnym elementem w profilaktyce zdrowia dziecka także w zimowych miesiącach, powinniśmy pamiętać, by odpowiedzialnie i skutecznie zabezpieczać nasze pocieszy przed zbyt mocnym zagrzaniem organizmu lub jego skrajnym wychłodzeniem.

Dodaj komentarz