Co kryje w sobie szafa medyczna lekarska?

Wyposażenie gabinetu lekarskiego dostosowane jest do specjalności ordynującego w niej medyka. Jednym z podstawowych sprzętów jest pojemna szafa do przechowywania w niej aparatury diagnostycznej, podręcznych farmaceutyków i przyrządów do udzielania doraźnej pomocy ambulatoryjnej. Wybór szafy wymaga refleksji nie tylko odnośnie do potrzeb specjalisty, ale również do kategorii pacjentów zgłaszających się na wizyty.

Co znajduje się w szafie chirurga?

W gabinecie chirurgicznym często wykonywane są podstawowe zabiegi związane z ingerencją w żywą tkankę pacjenta. W związku z tym szafa medyczna lekarska powinna zawierać:

 • skalpel, lancet, nożyczki chirurgiczne,
 • środki opatrunkowe,
 • strzykawki,
 • ampułki ze środkami do iniekcji,
 • preparaty do dezynfekcji,
 • leki przeciwbólowe.

Dla pacjentów zgłaszających się z różnego rodzaju urazami, wizyta u chirurga zazwyczaj wiąże się z ogromnym stresem. Na ogół lęk zwiększa się na widok narzędzi chirurgicznych, kojarzących się z drastycznymi zabiegami. Dlatego do takiego gabinetu najlepsza jest szafa medyczna nie w pełni oszklona. W części za szybką można umieścić pudełka z lekami, materiały do opatrunków, maści, butelki z płynami odkażającymi. Ostre narzędzia znajdą swoje miejsce w części osłoniętej drzwiczkami.

Jak szafa do gabinetu pediatrycznego?

Dzieci przychodzące na badania nie powinny odczuwać napięcia i strachu. Potrzebna jest więc szafa medyczna lekarska z drzwiami wypełnionymi płytą, aby jej zawartość nie była widoczna. Jeśli dodatkowo całość albo chociaż metalowe profile szafy będą pomalowane na wesołe pastelowe kolory, gabinet nabierze charakteru pomieszczenia neutralnego, a nawet przyjaznego dla małych pacjentów.

szafa medyczna

Szafa medyczna dla lekarza pierwszego kontaktu

W gabinecie każdego internisty działającego w poradni rejonowej, zawsze znajduje się szafa medyczna lekarska oszklona, z wieloma półkami na leki i aparaty diagnostyczne takie jak ciśnieniomierz, stetoskop, czy pulsoksymetr. Szafa ma  zamknięcie kluczowe. Jest to niezbędny warunek zabezpieczenia znajdujących się tam medykamentów przed dostępem osób postronnych pod nieobecność lekarza. Szczególne gdy w szafie są silne tabletki nasenne lub leki psychotropowe. W pomieszczeniach przychodni przeznaczonych na rejestrację zgłaszających się pacjentów, ustawione są szafy metalowe kartotekowe. Są równie dobrze zabezpieczone, ponieważ przechowuje się w nich dokumenty zawierające dane osobowe chronione przepisami RODO.

Gdzie są również potrzebne szafy medyczne?

Szafy medyczne znajdują zastosowanie nie tylko w gabinetach lekarskich. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie może zachodzić potrzeba udzielania pierwszej pomocy. Umieszcza się je w:

 • pomieszczeniu socjalnym zakładu pracy,
 • gabinecie pielęgniarki środowiskowej,
 • gabinecie higienistki szkolnej,
 • na zapleczu sal treningowych i siłowni,
 • w zakładach kosmetycznych i tatuażowych,
 • jako apteczki na koloniach letnich i obozach młodzieżowych.

Zazwyczaj jest to szafa medyczna lekarska niewielkich rozmiarów, służąca do przechowywania wyjałowionej gazy, plastrów, wody utlenionej, chust unieruchamiających, tabletek przeciwbólowych, kropli nasercowych lub uspokajających.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?