Co kryje w sobie szafa medyczna lekarska?

Wyposażenie gabinetu lekarskiego dostosowane jest do specjalności ordynującego w niej medyka. Jednym z podstawowych sprzętów jest pojemna szafa do przechowywania w niej aparatury diagnostycznej, podręcznych farmaceutyków i przyrządów do udzielania doraźnej pomocy ambulatoryjnej. Wybór szafy wymaga refleksji nie tylko odnośnie do potrzeb specjalisty, ale również do kategorii pacjentów zgłaszających się na wizyty.

Co znajduje się w szafie chirurga?

W gabinecie chirurgicznym często wykonywane są podstawowe zabiegi związane z ingerencją w żywą tkankę pacjenta. W związku z tym szafa medyczna lekarska powinna zawierać:

 • skalpel, lancet, nożyczki chirurgiczne,
 • środki opatrunkowe,
 • strzykawki,
 • ampułki ze środkami do iniekcji,
 • preparaty do dezynfekcji,
 • leki przeciwbólowe.

Dla pacjentów zgłaszających się z różnego rodzaju urazami, wizyta u chirurga zazwyczaj wiąże się z ogromnym stresem. Na ogół lęk zwiększa się na widok narzędzi chirurgicznych, kojarzących się z drastycznymi zabiegami. Dlatego do takiego gabinetu najlepsza jest szafa medyczna nie w pełni oszklona. W części za szybką można umieścić pudełka z lekami, materiały do opatrunków, maści, butelki z płynami odkażającymi. Ostre narzędzia znajdą swoje miejsce w części osłoniętej drzwiczkami.

Jak szafa do gabinetu pediatrycznego?

Dzieci przychodzące na badania nie powinny odczuwać napięcia i strachu. Potrzebna jest więc szafa medyczna lekarska z drzwiami wypełnionymi płytą, aby jej zawartość nie była widoczna. Jeśli dodatkowo całość albo chociaż metalowe profile szafy będą pomalowane na wesołe pastelowe kolory, gabinet nabierze charakteru pomieszczenia neutralnego, a nawet przyjaznego dla małych pacjentów.

szafa medyczna

Szafa medyczna dla lekarza pierwszego kontaktu

W gabinecie każdego internisty działającego w poradni rejonowej, zawsze znajduje się szafa medyczna lekarska oszklona, z wieloma półkami na leki i aparaty diagnostyczne takie jak ciśnieniomierz, stetoskop, czy pulsoksymetr. Szafa ma  zamknięcie kluczowe. Jest to niezbędny warunek zabezpieczenia znajdujących się tam medykamentów przed dostępem osób postronnych pod nieobecność lekarza. Szczególne gdy w szafie są silne tabletki nasenne lub leki psychotropowe. W pomieszczeniach przychodni przeznaczonych na rejestrację zgłaszających się pacjentów, ustawione są szafy metalowe kartotekowe. Są równie dobrze zabezpieczone, ponieważ przechowuje się w nich dokumenty zawierające dane osobowe chronione przepisami RODO.

Gdzie są również potrzebne szafy medyczne?

Szafy medyczne znajdują zastosowanie nie tylko w gabinetach lekarskich. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie może zachodzić potrzeba udzielania pierwszej pomocy. Umieszcza się je w:

 • pomieszczeniu socjalnym zakładu pracy,
 • gabinecie pielęgniarki środowiskowej,
 • gabinecie higienistki szkolnej,
 • na zapleczu sal treningowych i siłowni,
 • w zakładach kosmetycznych i tatuażowych,
 • jako apteczki na koloniach letnich i obozach młodzieżowych.

Zazwyczaj jest to szafa medyczna lekarska niewielkich rozmiarów, służąca do przechowywania wyjałowionej gazy, plastrów, wody utlenionej, chust unieruchamiających, tabletek przeciwbólowych, kropli nasercowych lub uspokajających.

 

Dodaj komentarz