Wyposażenie gabinetu lekarskiego dostosowane jest do specjalności ordynującego w niej medyka. Jednym z podstawowych sprzętów jest pojemna szafa do przechowywania w niej aparatury diagnostycznej, podręcznych farmaceutyków i przyrządów do udzielania doraźnej pomocy ambulatoryjnej. Wybór szafy wymaga refleksji nie tylko odnośnie do potrzeb specjalisty, ale również do kategorii pacjentów zgłaszających się na wizyty.
Co znajduje się w szafie chirurga?
W gabinecie chirurgicznym często wykonywane są podstawowe zabiegi związane z ingerencją w żywą tkankę pacjenta. W związku z tym szafa medyczna lekarska powinna zawierać:
- skalpel, lancet, nożyczki chirurgiczne,
- środki opatrunkowe,
- strzykawki,
- ampułki ze środkami do iniekcji,
- preparaty do dezynfekcji,
- leki przeciwbólowe.
Dla pacjentów zgłaszających się z różnego rodzaju urazami, wizyta u chirurga zazwyczaj wiąże się z ogromnym stresem. Na ogół lęk zwiększa się na widok narzędzi chirurgicznych, kojarzących się z drastycznymi zabiegami. Dlatego do takiego gabinetu najlepsza jest szafa medyczna nie w pełni oszklona. W części za szybką można umieścić pudełka z lekami, materiały do opatrunków, maści, butelki z płynami odkażającymi. Ostre narzędzia znajdą swoje miejsce w części osłoniętej drzwiczkami.
Jak szafa do gabinetu pediatrycznego?
Dzieci przychodzące na badania nie powinny odczuwać napięcia i strachu. Potrzebna jest więc szafa medyczna lekarska z drzwiami wypełnionymi płytą, aby jej zawartość nie była widoczna. Jeśli dodatkowo całość albo chociaż metalowe profile szafy będą pomalowane na wesołe pastelowe kolory, gabinet nabierze charakteru pomieszczenia neutralnego, a nawet przyjaznego dla małych pacjentów.
Szafa medyczna dla lekarza pierwszego kontaktu
W gabinecie każdego internisty działającego w poradni rejonowej, zawsze znajduje się szafa medyczna lekarska oszklona, z wieloma półkami na leki i aparaty diagnostyczne takie jak ciśnieniomierz, stetoskop, czy pulsoksymetr. Szafa ma zamknięcie kluczowe. Jest to niezbędny warunek zabezpieczenia znajdujących się tam medykamentów przed dostępem osób postronnych pod nieobecność lekarza. Szczególne gdy w szafie są silne tabletki nasenne lub leki psychotropowe. W pomieszczeniach przychodni przeznaczonych na rejestrację zgłaszających się pacjentów, ustawione są szafy metalowe kartotekowe. Są równie dobrze zabezpieczone, ponieważ przechowuje się w nich dokumenty zawierające dane osobowe chronione przepisami RODO.
Gdzie są również potrzebne szafy medyczne?
Szafy medyczne znajdują zastosowanie nie tylko w gabinetach lekarskich. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie może zachodzić potrzeba udzielania pierwszej pomocy. Umieszcza się je w:
- pomieszczeniu socjalnym zakładu pracy,
- gabinecie pielęgniarki środowiskowej,
- gabinecie higienistki szkolnej,
- na zapleczu sal treningowych i siłowni,
- w zakładach kosmetycznych i tatuażowych,
- jako apteczki na koloniach letnich i obozach młodzieżowych.
Zazwyczaj jest to szafa medyczna lekarska niewielkich rozmiarów, służąca do przechowywania wyjałowionej gazy, plastrów, wody utlenionej, chust unieruchamiających, tabletek przeciwbólowych, kropli nasercowych lub uspokajających.