Obróbka CNC – najważniejsze kwestie

Obróbka CNC to „subtraktywny” proces produkcyjny, który zazwyczaj wykorzystuje skomputeryzowane elementy sterujące i obrabiarki do usuwania warstw materiału z półfabrykatu (lub przedmiotu obrabianego) i wytwarzania niestandardowej części. Ta metoda jest często prezentowana zamiast procesów produkcji dodatków, takich jak drukowanie 3D lub procesów produkcyjnych formacyjnych, takich jak formowanie wtryskowe cieczy. 

Zautomatyzowany charakter obróbki CNC umożliwia tworzenie prostych, precyzyjnych części o wysokiej dokładności; oraz do produkcji unikalnych, średnich serii produkcyjnych w opłacalny sposób. Obróbka CNC to proces produkcyjny odpowiedni dla różnych branż, w tym motoryzacyjnej, lotniczej i budowlanej. Może opracowywać szeroką gamę produktów, takich jak podwozia samochodowe, sprzęt chirurgiczny i silniki lotnicze. Proces obejmuje kilka metod, w tym mechaniczne, chemiczne, elektryczne i termiczne, w celu usunięcia niezbędnego materiału z części w celu ukształtowania niestandardowej części lub produktu. W przypadku wiercenia CNC maszyna CNC zwykle przesuwa wiertło obrotowe prostopadle do płaszczyzny powierzchni przedmiotu obrabianego. Ta technika wytwarza pionowo wyrównane otwory. Ich średnica jest równa średnicy wiertła używanego do wiercenia. Możliwości operacyjne procesu wiercenia obejmują wiercenie, frezowanie, rozwiercanie i gwintowanie.

O tym warto pamiętać!

W toczeniu CNC maszyna CNC podaje narzędzie tnące ruchem liniowym wzdłuż powierzchni obracającego się przedmiotu obrabianego. Usuwa to materiał na obwodzie, aż do osiągnięcia pożądanej średnicy. Technika ta umożliwia kształtowanie części cylindrycznych za pomocą cech zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak szczeliny, stożki i gwinty. Możliwości operacyjne procesu toczenia obejmują wytaczanie, okładzinę, rowkowanie i gwintowanie. Obróbka elektroerozyjna (EDM) to proces, który polega na formowaniu części o określonym kształcie za pomocą iskier elektrycznych. W tym przypadku między dwiema elektrodami występują wyładowania prądowe, umożliwiające usunięcie odcinków danej części. Kiedy przestrzeń między elektrodami staje się mniejsza, pole elektryczne staje się silniejsze niż dielektryk. Powoduje to przepływ prądu między dwiema elektrodami. W rezultacie każdy z nich wyrzuca części obrabianego przedmiotu. Proces obróbki CNC jest odpowiedni dla różnych materiałów inżynierskich, w tym metalu, tworzyw sztucznych i kompozytów. Optymalny wybór materiału do produkcji CNC zależy głównie od jego właściwości i specyfikacji. Warto także wejść na stronę internetową: https://radmot.com/pl/blog/obrobka-cnc-na-czym-polega-i-od-czego-zalezy-cena

Dodaj komentarz