Profesjonaliści w sprawach śmierci

Pogrzeby nie należą do wesołych uroczystości. Bez względu na to w jakiej wierze są urządzone – nie można powiedzieć, że są one ceremoniami wesołymi. Aczkolwiek w niektórych wierzeniach zamiast smutnego pogrzebu, urządzona jest ceremonia wesoła, pełna śmiechów i czasem nawet tańców, ponieważ ludzie wierzą, że śmierć to tylko możliwość przejścia do lepszego świata bez bólu i innych przykrych rzeczy. W każdym razie pogrzeb jest powinnością, której zawsze powinna dopilnować najbliższa rodzina zmarłego. Jednak nie zawsze jest tu mowa o żonie, mężu, dzieciach, dziadkach, rodzeństwie, itd. Czasem takimi najbliższymi osobami może okazać się nawet bardzo daleka kuzynka lub nawet przyjaciel zmarłego.

Tanatopraksja w praktyce

Czym jest tanatopraksja? Zdecydowana większość osób zna to słowo pod pojęciem balsamacji, której w żadnym przypadku nie można mylić z kremacją. Balsamacja często kojarzona jest ze starożytnością, gdzie za pomocą najróżniejszych olejków całe ciało zmarłego zawsze było balsamowane. Bardzo często ciała wszystkich władców, królowych były po śmierci balsamowane aby można było je wielbić, czasem nawet bardzo długo po śmierci. Do dzisiaj zachowały się takie praktyki balsamacji (jednak niekoniecznie związane z głowami państw, rodzinami królewskimi), dzięki czemu ciało może zostać wystawione na widok publiczny nawet w temperaturze pokojowej. Wykonanie takiego zabiegu ważne jest również ze względów etycznych, zdrowotnych, ponieważ umożliwia to neutralizację zarazków i innych bakterii. Często dochodzi do takich sytuacji, że człowiek ostatni raz żegnając zmarłego chce okazać mu szacunek poprzez dotknięcie jego ręki lub nawet pocałunek. Przy balsamacji można się nie obawiać o przeniesienie jakichkolwiek zarazków. Taka balsamacja ze szczegółami opisana jest na stronie http://roza24.pl/.

Międzynarodowy transport zmarłych

Bardzo istotnym elementem dla wielu żałobników jest międzynarodowy transport zmarłych, który zawsze musi być wykonany przez osoby odpowiedzialne, znające się na przepisach, które posiadają chociażby odpowiednio zabezpieczony karawan służący do przewiezienia trumny lub urny. Przepisy europejskie stanowią o tym jak powinien odbywać się taki transport, jeżeli odbywa się on drogą lądową. Międzynarodowy transport zmarłych drogą lotniczą oraz morską musi się również odbywać przy zachowaniu odpowiednich przepisów, których w żaden sposób nie można złamać, ponieważ można narazić siebie i innych na przewiezienie szkodliwych zarazków i bakterii dla człowieka.

Dodaj komentarz